FB IMG 143812244606728 июля, в день 1000-летия преставления святого равноапостольного князя Владимира иерей Владислав Береговой совершил в Никольском соборе праздничную Божественную литургию.
После сугубой ектении о. Владислав вознес молитву о мире на Украине.
По окончании Литургии было совершено молебное пение святому равноапостольному князю Владимиру, с прошениями:
«Благодаряще со страхом и трепетом, яко раби непотребнии, Твоему благоутробию, Спасе и Владыко наш, Господи, о Твоих благодаяниих, яже излиял еси на землю нашу от Крещения ея и доныне, и припадаем, и славословие Тебе, яко Богу, приносим, и умиленно вопием: избави от всех бед люди Твоя и всегда, яко Милостив, исполни во благих прошения наша, прилежно молимся Тебе, услыши и помилуй.
Еще молимся Тебе, Спасителю нашему, чрез благовернаго великаго князя Владимира благоволившему избрати род наш в наследие Свое и в купели Крещения даровати Духа Святаго, о еже Церковь нашу Святую от расколов и нестроений соблюсти, в единомыслии веры ея утвердити, и миром оградити, рцем вси Господу, услыши и помилуй».
Далее батюшка прочитал молитву ко святому равноапостольному князю Владимиру и провозгласил многолетие «Великому Господину и отцу нашему Кириллу, Святейшему Патриарху Московскому и всея Руси и Свято-Троицкой Сергиевой Лавры священноархимандриту, Преосвященным митрополитом, архиепископом и епископом, Богохранимей стране нашей, властем, воинству и народам ея, всему освященному собору, благочестия ревнителем и учителем, и всем во Православии в земли нашей подвизающимся, словом, писанием, умением и богоугодным житием, и всем православным христианом».
По окончании богослужения о. Владислав произнёс проповедь о жизни св. равноап. кн. Владимира и поздравил тезоименитых прихожан храма с днём Ангела.